בנימינה

binyamina

בנימינה נוסדה בשנת 1922 על ידי עולי העלייה השלישית ונקראת ע‘‘ש הברון בנימין אדמונד רוטשילד הקבור בגני רמת הנדיב.

בשנת 2003 אוחדו הרשויות המקומיות בנימינה וגבעת עדה לכדי מועצה מקומית אחת – בנימינה-גבעת עדה.

בנימינה, מושבה ושקטה וכפרית דרומית לזכרון יעקב,המושבה שוכנת למרגלות רמות מנשה, צפונית לפרדס חנה ומזרחית לאור עקיבא וקיסריה.

בנימינה מחולקת לאזורים ושכונות שונות.

בנימינה המערבית
שכונה בעלת נוף מרשים המאופיינת בבנייה ותיקה, בעלת פוטנציאל נדל"ני גבוה . איזור ותיק של המושבה הנמצא מערבית לפסי הרכבת, מאופיינת ברובה בבתים קטנים וחד-מפלסיים בנוסף לבנייני קומות העוברים כעת הליך של פינוי ובינוי. לאחרונה החלה תנופה יפה של בניה ופיתוח של זוגות צעירים בצד בתי הותיקים, בשל מחירי הנדלן והקרקע הזולים (יחסית ליתר אזורי המושבה), 

כרמי בנימינה
רוב נכסי הנדל"ן נבנו ע‘‘י קבלנים ברמת בניה בסטנדרט גבוה. השכונה כוללת נכסי נדלן ובתים בגדלים שונים, במחירים מגוונים ונוחים. איזור זה נמצא דרום מערבית לפסי הרכבת, קרבתה לתחנת הרכבת בנימינה מאפשרת גישה נוחה, ברכב וברגל.
השכונה הוקמה לפני כ-15 שנה, מאוכלסת ע‘‘י משפחות צעירות שרובן בעלי מקצועות חופשיים, השכונה תוכננה להפליא.
בשכונה אוירה צעירה ותוססת, ברחובות המגורים אזורים צפופים יותר (בין 200 ל- 250 מ‘ ליחידת מגורים שטח מגרש) ורחובות בצפיפות של חצי דונם ליחידה.

בנימינה המושבה הותיקה
הנכסים, בתים, וילות באזור המושבה ממוקמים ברובם על  מגרשים גדולים ומחיר הנדל‘‘ן בהתאם.
איזור המושבה הותיקה נמצא מזרחית לפסי הרכבת – השכונה המאופיינת בשילוב של ישן וחדש. בתים משופצים ומחודשים ופרוייקטים של בנייה מודרנית, תוך שימת דגש על שימור הסביבה והאווירה של בנימינה הוותיקה.

זרעונייה
שכונת וילות יפה, נבנתה לפני כ-9 שנים, השכונה בנויה על קרקע שאיננה מישורית – דבר הנותן לה צביון ייחודי בהשוואה לשאר אזורי הוילות בבנימינה. איזור זה קרוי ע‘‘ש חאן זרעוניה ההיסטורי הממוקם בשכונה.
בשכונת המגורים מגוון רחב של קוטג‘ים, דו משפחתי, וילות, בתים על מגרשים של 4 יחידות לדונם בצד בתים ונכסים על שטח של חצי דונם ויותר.
השכונה נמצאת מערבית לפסי הרכבת, וקרובה לצומת בנימינה. 

גבעת הפועל
השכונה נמצאת מערבית לפסי הרכבת ובשנים האחרונות החלה נהירה של חבר‘ה צעירים לשכונה הותיקה הנושקת לכתף הכרמל המרהיב ביופיו. אחד מתושביו הידועים היה המשורר אהוד מנור אשר נולד וגדל בשכונת גבעת הפועל.
איזור זה אוכלס בעבר ע‘‘י הפועלים אשר התגוררו בבנימינה ועבדו בעיקר במחצבה הסמוכה.  השכונה מוקפת בחורשות עצים וצמחיה עבותה, הבנייה בה מרווחת וברוב המקרים שטחי הקרקע הינם גדולים יותר מאשר בשכונות בינימינה החדשות.

שכונות צפון-מערביות
אזור זה מאופיין בקרקע שאינה מישורית ובנוף כרמלי טיפוסי. האוכלוסייה הינה מעורבת – תושבים צעירים ומבוגרים, וברובה בעלת מקצועות חופשיים. שכונות אלו בבנימינה נבנו במהלך 10 השנים האחרונות והן עדיין מצויות בשלבי בניה.
למידע נוסף באתר המועצה המקומית בנימינה – גבעת עדה

תחבורה
עשרות רכבות ביום עוצרות בתחנת בינימינה מה שהופך את בנימינה לתחנה מרכזית של אזור הצפון. בנוסף, בנימינה קרובה מאד לכביש 4, כביש החוף, וכביש ואדי מילק אשר מאפשרים הגעה מהירה לכל איזור בצפון ומרכז הארץ, הגישה הנוחה לכביש 6 העניק גם הוא סיבה טובה.

חינוך
בבנימינה ישנם שלושה בתי ספר יסודיים: ‘‘אשכולות‘‘ שממוקם במושבה ובית ספר ‘‘אמירים‘‘ שנמצא באזור ‘‘זרעונייה‘‘ קרוב למבנה היפהפה של החאן ההיסטורי. כמו כן קיים גם ביה‘‘ס הנדיב, המשמש את האוכלוסיה הדתית בבנימינה ובגבעת עדה, בית הספר ממוקם בצידה המערבי של בנימינה. גני הילדים הפרטיים והעירונים פזורים בכל האזורים של המושבה . ביה‘‘ס אורט השומרון בנימינה, הממוקם בשטח שיפוטה של בנימינה משמש את כלל האזור (זכרון יעקב, בנימינה, גבעת עדה, ישובי אלונה) ומעניק חינוך איכותי לילדי הישובים.

איכות חיים – הכל במרחק 5 דקות נסיעה
בנימינה ידועה בשני היקבים שלה, יקבי בנימינה ויקב התשבי, אשר מפורסמים באיכותם וקיבלו פרסים רבים בתחרויות טעימה שנערכו בארץ וברחבי העולם. לחובבי הקניות, נמצאים במרחק נסיעה קצר (5-8 דקות) קניון אורות, קניון מול-זכרון, מתחם BIG פרדס חנה ואף מרכז מסחרי שכונתי בכניסה לכרמי בנימינה.

מרכז קהילתי – מתנ"ס בנימינה גבעת עדה – המתנ‘‘ס בבנימינה פעיל מאוד על חוגיו המגוונים לילדים נוער וגם לותיקי המושבה, ובאשר לחובבי הים – חופי קיסריה העתיקה נמצאים קילומטרים ספורים מבנימינה, כמו גם חוף דור וחופים מרהיבים נוספים.

היכן מבלים בערב? בבנימינה מסעדות גורמה, הבית של אילנה, גאיה, פאבים, האינדיקה ואפילו הופעות של מיטב האמנים המגיעים אלינו אל המושבה וזאפה שוני.
בקיץ פתוחה בריכת השחייה המקומית בגבעת עדה המשמשת את ילדי בנימינה וגבעת עדה.

תושבי בנימינה החפצים במרכז ספורט – קאנטרי ובריכת שחיה – במרחק 5 דקות נסיעה, יגיעו לספורטן בזכרון יעקב או ל –קאנטרי לכל המשפחה GO ACTIVE בקיסריה.